Bugun...


RAMAZAN AYDIN

facebook-paylas
BİR ‘MEHMET BALDUK VİZYONU’ ARANIYORDU, BULUNAMAYACAK…
Tarih: 18-07-2022 10:43:00 Güncelleme: 19-07-2022 09:15:00


BİR ‘MEHMET BALDUK VİZYONU’ ARANIYORDU, BULUNAMAYACAK…

 

O sanayinin, kalkınmada temel argüman olduğunun farkında ve bilincinde olmakla birlikte, bunun ‘bacasız’ olanının da, turizmin de gelişme, kalkınma ve tanıtmada büyük bir etken olduğunu çok iyi kavrayan ve bu motivasyonla canla başla çalışandı.   

 

O Kahramanmaraş’ın, birçok alanda ve sektörde Türkiye sıralamalarında en başlarda olabilmesi ve dünya ölçeğinde yer edinmesi için, büyük çaba serf eden, mükemmel bir vizyon ortaya koyan ve özellikle Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanlığı döneminde, ekibiyle birlikte özveriyle gayret ettiğine ve birçok ilk’e imza attığına tanıklık ettiğim kişidir.

 

Aynı zamanda 2009 yılında, o zamanki Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy’u ve yanındakileri, Kahramanmaraş’a bizzat getirtip yaptığı ‘fiili tanıtmada’ Afşin’deki Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni gezdirmesi esnasında, Ulusoy’un, “Böyle güzel yerleriniz ve geniş mekânlarınız olduğunu niye bize söylemiyorsunuz?” şeklindeki biraz ironik serzenişine, “Biz ne yapıyoruz ya?” mealinde bir bakış da fırlatan o kişi, tabiî ki ancak Mehmet Balduk olurdu. 

 

 

 

Başkan Balduk Başaran Ulusoy’a, o tarihte şehrin sayılı lüks otellerinden biri olan Saffron Oteli’ni gezdirirken, odaların içine kadar girerek kendisine eşlik etti. Odaların konfor ve büyüklüğüne hayran kalan Başkan Ulusoy “Böyle büyük odalı oteller İstanbul’da yok, helal olsun size.” derken, sayın Balduk’la birlikte biz de gurur duyduk.

 

Aynı gezi kapsamında TÜRSAB üyelerine, şehrin doğal güzelliklerini tanıtma sevdasıyla, dağ bayır demeden, yürüyerek Menzelet Barajını ve Ali Kayası’nı gezdirirken, baraja nâzır bir rampada düşme tehlikesi bile geçirdi.

 

Allah’tan son anda bir ağacın dalına tutunarak kurtulan Sayın Balduk’un başarıları elbette bu köşeye sığmaz.

 

16 yıl aralıksız sürdürdü oda başkanlığını. Ondan sonra, 9 senede, 3 başkan gördük. Yani 15 başkanın değişik zamanlarda yönettiği KMTSO’nun, 94 yıllık tarihinin neredeyse beşte birinde sayın Balduk bulundu. Bu, zaten başlı başına bir rekor. Kaldı ki, 2011 yılında kendi isteğiyle bıraktı.

 

Yine 5-6 Haziran 2010’da, Dünya Motonotik Federasyonu (UIM) ve İstanbul Offshore Kulubü (IOC) tarafından, Dünya Offshore Şampiyonası’nın Kahramanmaraş Menzelet Barajı’nda ilk defa düzenlenmesine ön ayak olan da sayın Balduk’tu.

 

O tarihlerde, ulusal ve uluslararası spor otoritelerinin ve sporseverlerin gözü Kahramanmaraş’taydı. Menzelet Yolu ziyaretçileri taşıyamadı. Trafik yoğunluğundan yol tıkandı.

 

Öncüsü olduğu etkinliklerle şehre heyecan katan ve çalışma motivasyonu sağlayan ‘Büyük Başkan’ı, Kahramanmaraş, özlüyordu, özlemeye devam edecek.

 

Allah gani gani rahmet eylesin. Sevenlerine baş sağlığı dilerim…

 

Ramazan AYDIN – Kahramanmaraş  (17.07.2022)

ramazanaydin4402@gmail.com

 

 Bu yazı 1375 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI