Bugun...


RAMAZAN AYDIN

facebook-paylas
MERT BİR DAVA ADAMI: MEHMET KUTLULAR
Tarih: 10-04-2021 17:25:00 Güncelleme: 10-04-2021 17:26:00


MERT BİR DAVA ADAMI: MEHMET KUTLULAR 

Kuruluşundan beri Yeni Asya Gazetesinin imtiyaz sahipliği görevini yürüten Nurcu Mehmet Kutlular da bu dünyadan Ebedi Alem’e göç etti. 

Başta askeri darbeler olmak üzere, her dönemin konjonktürel baskısına cesurca karşı çıkan ve hiçbir anti-demokratik hareketi kabul ve tasvip etmediğini her platformda dile getiren Mehmet Kutlular’ı, lise ve üniversite öğrenciliğim döneminde, birçok kez yakın sohbetinde bulunarak kendisinden istifade etme imkânı bulmuştum. 

 

Risale-i Nurlar perspektifinde, düşüncelerini, olaylara bakışını ve en önemlisi de memleket meselelerine izahat getirirken samimiyetine ve demokratik duruşuna hep hayran kalmışımdır. 

 

1987 yılındaki İstanbul - Fatih’teki bir seminerinde, biz gençlere hitap ederken şu sesleyişini hiç unutamam: “Siz başkasına İslama dair bir şeyler anlatmak isterseniz ve anlatırken, her şeyden önce, siz birer iyi Müslüman olmalısınız.”  

 

21 Şubat 1970'te çıkan Yeni Asya Gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlenen Mehmet Kutlular, Türkiye’nin gündemine, “postmodern darbe” denilen 28 Şubat sürecinde (28 Şubat 1997) ge(tiri)lmişti. Askerî cenahtan birilerinin sesinin çok çıktığı ve “bin yıl süreceğini” belirttiği o süreçte yaşanan sert baskılar karşısında, “Marmara depremi” (17 Ağustos 1999) vesilesiyle Kutlular’ın verdiği “Deprem İlahî ikazdır” mesajı, bazı kesimleri ayağa kaldırmıştı… “Deprem İlâhî İkazdır” dediği için 276 gün hapis yatan Kutlular’a sembolik bir tazminat ödenmesine dair mahkeme kararı Yargıtay’dan döndü. 

 

2001 yılında 2 yıl 1 günlük kesinleşmiş hapis cezasının infazı Metris Cezaevi'ne konuldu. Yargıtay 12. Ceza Dairesi, 2001 yılında haksız yere hapis cezasına çarptırılan ve 276 gün hapis yatan Mehmet Kutlular’a “maddi ve manevi tazminat talebine” ilişkin Bakırköy 13. Ceza Mahkemesi’nin verdiği ‘kısmen kabul’ kararını bozdu. 

 

1999 yılında Deprem ilahi ikazdır dediği için dönemin Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesinde yargılanan ve hakkında 2 yıl 1 gün hapis cezası verilen Mehmet Kutlular, kararı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımış, AİHM hapis kararını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 10. Maddesi’ne aykırı bularak Türkiye’yi tazminata mahkûm etmişti.  

 

Hatıralarını ilk baskısı 2009 yılında yapılan İşte Hayatım adlı kitabında toplamıştır. 

 

Vefatı dolayısıyla, her kesimden, taziye mesajlarının yayınlanması da Kutlular’ın, yaptığı hizmetlerin geniş kitlelerce benimsendiğinin bir tezahürü.  

 

Keşke sağlığında, kendisinden daha ziyade istifade edilebilseydi… 

 

Allah rahmet eylesin… 

Ramazan AYDIN – Kahramanmaraş  (09.04.2021) Bu yazı 497 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
YAZARLAR
resmi ilanlar
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI