Bugun...BAŞKAN ÖZER EBE VE HEMŞİRELER GÜNÜ’NDE KONUŞTU: ÖNERİLERİMİZİ SUNUYOR, ÇÖZÜM İSTİYORUZ.

Kahramanmaraş’ta Ebe ve Hemşireler günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte konuşan, Türk Sağlık Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Özer, Yoğun iş yükü, şiddet, mobbing, mali ve özlük ile sosyal haklarda yaşanan sıkıntılar da değerlendirildiğinde çalışanların tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

facebook-paylas
Güncelleme: 11-05-2024 22:58:56 Tarih: 11-05-2024 21:38

BAŞKAN ÖZER EBE VE HEMŞİRELER GÜNÜ’NDE KONUŞTU: ÖNERİLERİMİZİ SUNUYOR, ÇÖZÜM İSTİYORUZ.

BAŞKAN ÖZER EBE VE HEMŞİRELER GÜNÜ’NDE KONUŞTU: ÖNERİLERİMİZİ SUNUYOR, ÇÖZÜM İSTİYORUZ.

 

 

Kahramanmaraş’ta Ebe ve Hemşireler günü dolayısı ile düzenlenen etkinlikte konuşan, Türk Sağlık Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Özer,   Yoğun iş yükü, şiddet, mobbing, mali ve özlük ile sosyal haklarda yaşanan sıkıntılar da değerlendirildiğinde çalışanların tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

 

 

Türk Sağlık Sen Kahramanmaraş Şubesi tarafından organize edilen ebe ve hemşireler günü etkinliğine çok sayıda hemşire ve ebe katıldı.

 

 

Gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Türk Sağlık Sen Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Özer, “Tüm ebe ve hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını bayram havasında kutlamalarını isterdik. Ne yazık ki biriken sorunlar, karşılanmayan talepler ve ücretlerle ilgili beklenen düzen henüz hayata geçmemesi nedeniyle hemşire arkadaşlarımız bu haftayı da buruk geçirmektedirler.” Dedi.

 

Başkan Özer,  “Salgın ve deprem döneminde canlarından ve ailelerinden fedakarlıkta bulunarak gecesini gündüzüne katıp, şifa dağıtan, 7/24 saat sağlık hizmeti sunan bütün sağlık camiasının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmamıştır.” İfadelerini kullandı.  

 

 

Sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmeye gelince geride durulması, yavaş davranılması, sürecin uzatılması, çalışanları ümitsizliğe sevk etmektedir. Yoğun iş yükü, şiddet, mobbing, mali ve özlük ile sosyal haklarda yaşanan sıkıntılar da değerlendirildiğinde çalışanların tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığı ortadadır.” Diyen Başkan Özer, “ Bu duruma bir an önce çare üretilmelidir. Ücretler konusunda uzun zamandır dile getirdiğimiz maaşa zam şeklinde tek ödeme, refah payı verilmesi ve enflasyon farkının aylık ödenmesi hususları bir an önce uygulamaya konulmalıdır. Şiddet ile ilgili yeni bir düzenlemenin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bu hafta yasalaşıp yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Bu düzenleme olumlu olmakla birlikte tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara kamu sağlık hizmetinin belirli bir süre, acil hallerin dışında ücretli olmalı ve her şiddet uygulayanın istisnasız tutuklu yargılanması gibi önerilerimiz mutlaka hayata geçmelidir.

 

 

Sözleşmeli memurluk, vekil ebe hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi tüm ucube istihdam modelleri kaldırılmalı ve tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır.”  İfadelerini de kullanan Başkan Özer,  “3600 ek gösterge adil ve hakkaniyetli bir biçimde hayata geçmelidir. Sağlık hizmetlerinin daha verimli olması, çalışanın yüzünün gülmesi, Mutlu Çalışan Mutlu Türkiye, idealimize ulaşmamızın anahtarı hakkı teslim etmekten, emek veren, alın teri dökenler için gereğini yapmaktan geçmektedir.

Çalışan huzursuz, mutsuz ve ekonomik olarak dar boğazda iken ne yapılırsa yapılsın bir anlamı ve faydası yoktur.

 

 

ÖNERİLERİMİZİ SUNUYOR, ÇÖZÜM İSTİYORUZ.

 

Taleplerimiz makul, haklı ve gerçekçidir. Çalışanların penceresinden bakarak sıkıntıları dile getiriyoruz. Kazanana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi herkese ilan  ettiklerini de belirten Başkan Özel,  Önemli gün ve haftaların bayram tadında geçmesinin yolunun sağlık çalışanlarının taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz.

 

Bu düşüncelerle fedakarlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm ebe ve hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor, sorunların çözülmesinde, adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz.”

 

 

Program sonunda  ebe ve hemşireler pasta keserek günlerini kutladılar.

 
Bu haber 2306 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI YUKARI