Bugun...


BİLAL EVRAN

facebook-paylas
DEPREMDEN SONRA HATAY VE KAHRAMANMARAŞ
Tarih: 08-01-2024 21:13:00 Güncelleme: 08-01-2024 23:33:00


DEPREMİN 11. AYINDA KAHRAMANMARAŞ VE HATAY'DA YAPILANLAR

 

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçe merkezli asrın felaketi depremini hep beraber yaşadık.

 

 

Bu depremlerden en çok etkilenen iller ise Kahramanmaraş’ın yanı sıra Malatya, Adıyaman, Hatay ve Gaziantep’in Nurdağ ve İslahiye ilçeleri oldu.

 

 

Pazartesi günü bir dizi ziyaret ve temaslar için gittiğim Hatay’ı deprem sonrası 2. defa görme imkanım oldu.

 

 

Hatay’ın depremden sonraki halini 2. defa görünce depremde yaşadığım o ağır tramvayı tekrar yaşadım ve adeta gözyaşlarımı tutamadım.

 

 

 

2,5 ay önce gördüğüm Hatay’la en son gördüğüm Hatay arasında az da  ilerleme kaydedilmiş. Çalışmalar başlamış, ama bu çalışmalar parmakla sayılacak kadar az. 

 

 

 

Kahramanmaraş’lı tek eleştiri olsun diye, Kahramanmaraş’ta yapılanları hiç beğenmiyoruz, işler yavaş ilerliyor, bakanlar hiçbir yatırım yaptırmıyor, yapmıyor, Belediye başkanları sadece laf üretiyor diye eleştirenler önce gidip Hatay’a bakmalılar ve görmeliler.

 

 

Hatay’da yapılanlarla Kahramanmaraş’ta yapılanları bir kıyaslasınlar. Neler yapılmış, neler yapılmamış.

 

 

 

 

Ben 2. defa gittim gördüm ve Hatay’da işlerin gerçekten hala ağır aksak ilerlediğini gördüm.

 

 

Şehir merkezinde yıkılmayı bekleyen binalar, yıkılan binaların molozları, yollar kaldırımlar berbat bir şekilde. Kış gelmiş her yer çamur derya içerisinde. Vatandaş perişanlık içerisinde yaşam mücadelesi veriyor.

 

 

 

Hatay’da işyerleri yok denecek kadar az. Sanki hiç çalışma yapılmamış gibi öyle duruyor. Sanki bir harabe görüntüsünde.  

 

 

Sanmayın ki Hatay Defne Hastanesini 2 ayda yapıldı, Hatay hızlıca toparlanma içerisinde, hiç öyle fotoğraflarda görüldüğü gibi değil. 2,5 ay önce gördüğüm Hatay’la şimdi gördüğüm Hatay arasında çok az fark var.  Hiçbir iş yapılmamış demek te haksızlık olur. Yapılmış ama çok yetersiz. Yapılıyor ama çok ağır gidiyor.

 

 

Kahramanmaraş’ta yapılan çalışmaların ne kadar hızlı yapıldığını gördükçe hani 10 yılda toparlanamayız diyoruz ya, İşte Hatay, Kahramanmaraş’a göre  20 yılda toparlanamaz.

 

 

Kahramanmaraş’ımız bu hızla giderse 2-3 yıla kadar şehrin yükseldiğini yeni Kahramanmaraş’ın ayağa kalktığını göreceğiz.

 

 

Kahramanmaraş'ın şu an adeta şantiye alanına döndü. Her yerde bir çalışma var. Gece 24.00’a kadar çalışma devam ediyor. Müteahhitler aldıkları işi en iyi ve en hızlı bir şekilde bitirmek için yarış halindeler. Şehrimiz Kahramanmaraş  Hatay’a göre çok çabuk toparlanma süreci yaşıyor.

 

 

Gerçekten Kahramanmaraş’ta Milletvekilleri ve Belediye Başkanları çok iyi çalışıyorlar. Toparlanma sürecini çok iyi yönetiyorlar. Şehir merkezinin yanı sıra ilçelerde de çalışmalar hızla bir şekilde devam ediyor.

 

 

Çünkü müteahhidin kafası rahat,  işini bitirdiği zaman parasına alacağını biliyor. Hükümetimizi bu konuda tebrik ediyorum.

 

 

 

 

Buradan başta Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör, Türkoğlu Belediye Başkanımız Osman Okumuş, Pazarcık Belediye Başkanımız İbrahim Yılmazcan, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın ve Afşin Belediye  Başkanımız Fatih Mehmet Güven ve diğer ilçe Belediye Başkanlarımız toparlanma sürecini birlikte hareket ederek çok iyi değerlendirdiler ve değerlendirmeye de devam ediyorlar.

 

 

 10-15 günde bir toplanıp halkı bilgilendiriyorlardı. Şimdilerde ise 31 Mart yapılacak seçimler için aday belirlenme sürecine girildiği ve sık sık Ankara’ya çağrıldıklarından dolayı toplanamasalarda  yine görüş alışverişinde bulunuyorlar.

 

 

 

 

 

Kahramanmaraş’ta kurulan çadırlar ne zaman kalkacak, bu konteynerlerden ne zaman kurtulacağız derken hızlı bir sürecin ardından kalıcı konutların hak sahiplerine  verilme aşamasına gelindi. İnşallah bu ay içerisinde İl ve ilçelerde tamamlanan konutlar hak sahiplerine teslim edilecek.

 

 

Şehri yönetenleri  eleştirmeyi bırakalım, yapılan ve yapılacak işlere odaklanalım. Her kesim kendi işini yapmaya odaklanırsa işler zamanında ve çok çabuk bitirilir.

 

 

Bunun örneğini depremden önce gördük. Ne gördük. Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör, Kanlıdere  Köprüsü ve Tevfik Kadıoğlu Köprülü Kavşak’ın  bitirileceği tarihi belirlemiş ve sayım atik koyarak geri sayım başlatmış ve bu işler belirlenen süreden önce bitirilmişti.

 

 

Depremden sonra da inşallah yapılacak işler zamanında bitirilecek. Bitirilmeye de başlandı. İşte Azerbaycan Mahallesi, Hükümet Bulvarı, Zübeyde Hanım Bulvarı, Müftülük Meydanı, Cahit Zarifoğlu Caddesi ve Trabzon Caddesi’nde çalışmalar hızla sürüyor. Bir çok yerde katlar yükselmeye başladı.

 

 

 

Kahramanmaraş halkı bu yapılanları görmüyor, görmediği gibi yapılan işleri  de eleştiriyoruz.

 

 

Depremden önce ihalesi yapılan ve inşaatına başlanan fakat deprem sonrası yarım kalan işlere tekrar başlanmasını dahi eleştiriyoruz. Bu işler bitirilmek üzere hala eleştiriyoruz.

 

Neden biliyor musunuz eleştirmenin en kolay iş olduğu için. Eleştireceğimize fikir üretelim. Proje üretelim.

 

 

Belediye Başkanlarımızı eleştirmek yerine yapıcı olalım ki hizmetler aksamadan yürüsün.

 

 

İnşallah ilerleyen günlerde Malatya ve Adıyaman’a gider oradaki izlenimlerimizi de buradan okuyucularımızı bilgilendiririz.

 

Bu arada Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör'e de teşekkür etmeden geçemeyeceğiz.  Çünkü her alanda her yerde, nerde çalışma var, Başkanımız Hayrettin Güngör orada, nerede çalışma yavaş gidiyor sorun var başkanımız Hayrettin Güngör orada. 

 

Siyaset bu bilemeyiz ama, benim gönlüm Hayrettin Başkanın devam etmesinden yana. Çünkü işi biliyor, şehri biliyor, nerede inşaat var biliyor. Yani işin başında. İşi bilmeyen, şehri tanımayan birinin Belediye Başkanlığı için aday gösterilmesi şehrin bir iki yılını çalmış olurlar. 

Şehre yazık etmeyelim, üvey evlat muamelesi görmeyelim ve Başkanımız Hayrettin Güngör'le yola devam edelim.  Bu şehrimizin geleceği için çok önemli.

 

 

İyi Günler..

 Bu yazı 3530 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI