Bugun...


HÜSEYİN YILMAZ

facebook-paylas
NE MUTLU ZAMANIN GEREĞİNİ İFA EDENLERE!
Tarih: 03-04-2023 13:59:00 Güncelleme: 03-04-2023 13:59:00


NE MUTLU ZAMANIN GEREĞİNİ İFA EDENLERE!

 

Zevkli, şevkli, feyizli, nurlu mübarek bir ay geçiriyoruz. On bir ayın sultanı, mah-ı gufrânı : Ramazan!

Mutlu ve mübarek bir bayrama doğru gidiyoruz.

 

Ümmet olarak sevindik, nurlandık, coştuk camilere, ibadetlere koştuk, çok hayırlar işlemeye çalıştık, ibadet ve taatimizi Rahim ve Kerim olan Rabbimiz, eksik ve kusurlarına rağmen, lütuf ve keremiyle ahsen ve ethem  olarak kabul buyursun! O'nun ulu şanına şayeste ve yüce dergâhına layık ibadet ve âmâl-i saliha yapmaya kim takat getirip güç yetirebilir ki. Hem bizim aciz ve naçiz ibadetlerimiz, O'nun sonsuz ihsan ve engin rahmeti, hadsiz ikram ve sayısız nimetleri karsısında ne kıymet ifade eder ki!

 

Oruçlarımızda, namazlarımızda, kıraat-ı Kur'an-ı Kerimlerimizde, hatimlerimizde, zikir ve tesbihlerimizde, hayır hasenatımızda muhakkak ki nice nice hatalar, yanlışlar, kusurlar, noksanlar, gafletler, zelleler, ihmaller, kabahatler vaki olmuştur. Affet ya Rabbi, günah ve noksanımıza bakma bizi  hüsrana uğratma, reddedip mahrum bırakma, ağlatma lütfuna erdirip yüzümüzü güldür, müjdeyle bayrama erdirip sevindir, bayramımızı  katmerli bayram eyle, sevincimizi hakiki sevinç, kazancımızı  ilâhî kazanç eyle!

 

Prof. Dr. Mahmud Es’ad Coşan bir konuşmasında mutlu olanları şöyle sıralıyor:

 

Ne mutlu, ibadetlerini ihlasla, huşu ile takva ve verâ ile ifa edenlere!

 

Namazlarını aceleye ve gürültüye getirmeyip tâdil-i erkâna riayet edenlere!

 

Ne mutlu oruçlarını  güzel tutanlara harama bakarak, gıybet ederek, dedikodu yaparak, can yakarak, kalp yıkarak, edepsizlik ve ahlâksızlıklara bulaşarak zedeletmeyen, heba ettirmeyenlere!

 

Ne mutlu Ramazan’ın son on günü camilerde itikaflara girip halvetlerde diz çöküp tenhalarda göz yumup boyun büküp zikir ve fikir ile gece ve gündüzlerini ihyâ edenlere!

 

Ne mutlu kasasını, kesesini açıp zekâtını veren, hayrını  sadakasını edâ kılıp fakirleri sevindiren, yoksulların yüzünü güldüren, dini hizmetlerini mâli yönden destekleyen, malıyla canıyla gayret ve cihad edenlere!

 

Ne mutlu nefsi  emmarelikten kurtulanlara, ne mutlu aklı selimi bedeninde hakim kılanlara!

 

Ne mutlu şeytanı yenip kötü ahlakı bırakıp güzel başına kalma. Ahlakla kuşananlara!

 

Ne mutlu ayet i kerimeleri ve hadisi şerifleri , vaaz ve nasihatleri , öğüt ve ikazları, işaret ve irşatları dinleyip ecir ve sevaplar kazananlara!

 

Eğer kul Ramazan'dan sonra da iyi Müslüman ise, ibadet ve taatlerine aynı titizlikle, ayni zevk ve şevkle devam edebiliyorsa demek ki ibadetleri kabul olmuş, demek ki manevi  maya tutmuş, fidan toprağa kök salmış, kurumamış yaşıyor , demek ki yapraklanacak, çiçeklenecek, meyve verecek inşallah !

 

Yüce Mevla sizi ibadetleri makbul olanlardan, dünya ve ahirette maksud ve muradina erenlerden eylesin!

 

Nice nice yıllara sevdiklerinizle birlikte sıhhat, afiyet, saadet, selamet ve devletle ulaşmanızı , nice nice kutlu Ramazanlara, mutlu bayramlara erişmenizi temenni ve niyaz eylerim.Bu yazı 2679 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI