Bugun...SANKO SANAT GALERİSİ’NDE HEYKEL SERGİSİ

Gaziantepli Heykeltıraş Özgür Çağlar, farklı teknikler kullanarak yaptığı eserlerinden oluşan “Bİr-iki-İM-lerim” temalı heykel sergisini, 17 Mayıs 2024’te SANKO Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturacak.

facebook-paylas
Güncelleme: 14-05-2024 20:45:39 Tarih: 14-05-2024 20:37

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE HEYKEL SERGİSİ

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE HEYKEL SERGİSİ

 

 

 

Gaziantepli Heykeltıraş Özgür Çağlar, farklı teknikler kullanarak yaptığı eserlerinden oluşan “Bİr-iki-İM-lerim” temalı heykel sergisini, 17 Mayıs 2024’te SANKO Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşturacak.

 

 

 

Heykeltıraş Özgür Çağlar, eserlerinin konusunu imlerin oluşturduğunu belirterek, “Türkçe sözcük olan im işaret, emare, simge, belirti gibi anlamlara gelmektedir. Bu bağlamda yaptığım heykeller tarihsel, toplumsal olaylar ve toplumda iz bırakan kişilerden kesitleri yansıtmaktadır” dedi. 

 

 

 

Doğup büyüdüğü Gaziantep’te sergi açacak olmanın heyecanını yaşadığını dile getiren Çağlar, “Eserlerimi Gaziantep’te sergileyeceğim için büyük gurur duyuyorum. Sanatseverleri sergi açılışına ve eserlerimi izlemeye davet ediyorum” diye konuştu.

 

 

 

Özgür Çağlar’ın 30 eserinin yer alacağı “Bir-iki-İM-lerim” temalı heykel sergisi, SANKO Park AVM üçüncü katta bulunan SANKO Sanat Galerisi’nde 17 Mayıs 2024 Cuma günü saat 17.30’da açılacak.

 

 

ÖZGÜR ÇAĞLAR

 

 

Özgür Çağlar, 1973 yılında Gaziantep Karayusuflu Köyünde doğdu. Ortaokul ve liseyi Gaziantep Atatürk Lisesinde okudu. İlk sanat derslerini aynı okulda Gül Öztürkmen ve Özay Malkaya’dan aldı.

 

 

Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Prof. Zafer Gençaydın atölyesinden 1998 yılında mezun oldu, Prof. Hasan Pekmezci’den özgün baskı dersleri aldı.

 

 

Hatay Hassa Lisesi’nde 1998-2002 yılları arasında resim öğretmenliği yapan Çağlar, 2002 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı Aksaray Güzel Sanatlar Lisesi’nde Sanat Eğitimcisi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde heykel, seramik ve desen dersleri veren, ulusal ve uluslararası sergilere katılan sanatçı, sanatsal çalışmalarını Aksaray’da kendi atölyesinde devam ettirmektedir.

 

 

Farklı disiplinlerde eserler ortaya çıkaran ve özellikle heykel sanatıyla yakından ilgilenen sanatçının, ulusal müzelerde, çeşitli kurum, kuruluş ve kültür merkezlerinde heykelleri yer alıyor. Bilimsel anlamda arkeolojik kazılarda çıkan çeşitli dönemlere ait kafatasları üzerinden antropoloklarklarla birlikte adli sanat kapsamında balmumu ile yeniden yüzlendirme çalışmaları gerçekleştiren sanatçı, çeşitli tiyatro oyunlarında oyunculuk, yönetmenlik ve sahne dekor tasarımları yaptı.

 

 

Sanatçının yamaç paraşütü pilotluğu ve enduro motosiklet hobileri arasında bulunuyor.
Bu haber 1348 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI YUKARI